Kształtki ceramiczne – jakie wybrać kształtki ścierne do produkcji?

Kształtki ceramiczne – jakie wybrać kształtki ścierne do produkcji?

Kształtki ścierne ceramiczne to podstawowy produkt stosowany w obróbce wibrościernej. Jest to materiał ceramiczny, o znacznej agresywności, która w zależności od rodzaju spieku, ziarna i porowatości ma większe bądź mniejsze właściwości szlifujące. Kształtki stosowane przy szlifowaniu wibracyjnym, aby spełniały swoją rolą, muszą posiadać pewne stałe niezmienne cechy. W momencie gdy zależy nam na tym, aby produkcja odbywała się bez problemów, zbędnych przestojów i sytuacji wymagających szukania rozwiązania, ważne jest aby kształtki pochodziły ze sprawdzonego źródła i miały wysoką jakość wykonania.

Generalnie przyjmuje się, że do procesów, które wymagają szybkiego szlifowania, bez potrzeby zwracania uwagi na geometrie detali, otwory, wymiary, czy wysokie tolerancje, w takich przypadkach zwykle wystarczy średnio lub mocno skrawne trójkąty ceramiczne.

W momencie, gdy jednak zależy nam na tym, aby obrobione części posiadały określone promienie na krawędziach, chropowatość powierzchni, aby obróbka była wykonana w wymaganym czasie, miały określoną czystość, w takim przypadku już należy sięgnąć po materiał o stabilnej jakości, który utrzymuje swoje powtarzalne cechy w danej grupie skrawności. W tym przypadku należy już sięgać po kształtki być może o mniejszych wymiarach lub innych kształtach pasujących do geometrii detali. Dlatego też w tym przypadku potrzebna jest już szersza analiza.

Kształtka ceramiczna jak każde inne narzędzie musi spełniać wygania co do jakości, aby stabilizować produkcję.

Bardzo ważnym aspektem jest też jakość wykonania kształtki która ma brać udział w procesie obróbki wibrościernej. Problemem jest bardzo często w przypadku tańszych produktów (azjatyckich zamienników) niewłaściwy proces produkcyjny i słabej jakości półprodukty. Powoduje to bardzo często bardzo szybkie zużywanie się kształtek, co w konsekwencji prowadzi do generowania znacznych ilości szlamu. Ponadto kształtki które mają na sobie spękania, łatwo się kruszą i prowadzą niestety do problemów produkcyjnych. W przypadku detali bardzo wrażliwych, gdzie materiał roboczy nie może utknąć w otworach lub w innych zagłębieniach jest to bardzo niepożądane. Nie mówiąc już o zatykaniu sit odpływowych maszyn do obróbki wibrościernej.

Kształtki ceramiczne – jakie wybrać kształtki ścierne do produkcji?

Ważne jest, aby kształtki posiadały jednorodną strukturę, bez widocznych śladów pęknięć, natomiast cechę zużywalności, można dopiero potwierdzić podczas normalnej obróbki wibracyjnej. Często bowiem tzw. „Chińczyk” jest obarczony takim ryzykiem i pęknięcia dają o sobie znać już po pierwszym uruchomieniu procesu.

Przykładem wykorzystania kształtek ceramicznych, zamiast kształtek tworzywowych w produkcji są procesy:

  • gratowania po cięciu laserem
  • załamywania krawędzi po cięciu water jet
  • usuwania tlenków i zendry przed przygotowaniem do malowania
  • wygładzania powierzchni
  • szlifowania przed malowaniem bo obróbce na pasach ściernych
  • do mocnego obijania i usuwania wypływek i nadlewek aluminiowych
  • ujednolicania powierzchni i gubienia śladów po frezie
  • automatycznego gratowania po wykrawaniu i tłoczeniu
  • do przygotowania powierzchni pod tłoczenie
  • czyszczenia powierzchni z użyciem chemii odtłuszczajacej
  • do zastępowania pracy ręcznej szlifierskiej
  • przygotowania do kolejnych etapów obróbki wibrościernej do polerowania

Procesów w których wykorzystanie kształtek szlifujących jest zasadne jest znacznie więcej. Każdy proces wymaga zwykle indywidualnego podejścia. Obróbka wibrościerna jest dużym usprawnieniem dla obróbki seryjnie produkowanych części. Pozwala zaoszczędzić czas, ujednorodnić jakość końcową oraz ma dużą przewagę ekonomiczną chociażby nad gratowaniem bezpośrednio na frezarce.

Zapytaj o dobór kształtek do swojej produkcji.

Udostępnij