Kształtki ceramiczne do gratowania – bębnowania
Kształtki ścierne ceramiczne stosowane są w metodach ubytkowych, w obróbce wibrościernej czy też w obróbce bębnowej. Ich zadaniem jest, usuwanie nierówności na powierzchniach obrabianych elementów. Dzięki budowie składającej się ze spoiwa ceramicznego oraz z ziaren ściernych pozwalają na szlifowanie, gratowanie, zaokrąglanie krawędzi, usuwanie tlenków oraz wykonywanie podobnych procesów szlifierskich. W zależności od swojej budowy wewnętrznej, czyli parametrów skrawalności i wygładzania, zastosowanego ziarna i kompozycji chemicznej, pozwalają na uzyskiwanie określonych, o ile to ważne, jakości powierzchni obrabianych. Należy pamiętać że taki materiał w trakcie obróbki zużywa się. To pośrednio wpływa na wagę elementów obrabianych, która w stosunku do zużycia kształtek, nie zmniejsza się aż w takim samym stopniu.
Jednym z bardziej popularnych procesów w przemyśle jest proces gratowania (bębnowania) i usuwania ostrych krawędzi (załamywania krawędzi). Wykonuje się je w bębnach wibracyjnych gdzie na cały wsad kształtek ściernych i detali obrabianych działa ruch wibracyjny z wtórnymi mikroszlifowaniami. Mogą do tego służyć także maszyny rotacyjne, wolnoobrotowe, tzw. „betoniarki”, jednakże w ich przypadku proces jest bardzo agresywny, a efekt na powierzchni obrabianej detali dość chropowaty. Wsad ceramiczny powinien być w pierwszej kolejności brany pod uwagę do procesu gradowania i szlifowania zgrubnego. Wynika to też między innymi z ciężaru właściwego kształtek na poziomie ok. 2,5kg/l. Gdzie, nie tylko zatopione ziarno ale i także spoiwo ceramiczne wykonuje pracę na detalu.
Kształtki ceramiczne do gratowania – bębnowania z powodzeniem stosuje się np. przy obróbce:
- stali czarnej (detale wykrawane, tłoczone)
- stali nierdzewnej (po cięciu laserowym i waterjet)
- aluminium odlewane (szlifowanie wypływek)
- elementy pokryte zendrą (usuwanie zendry)
- obróbce ubytkowej na krawędziach elementów ciętych np. po pile
- gratowanie po obróbce CNC (po toczeniu i frezowaniu)
Aby odpowiednio dobrać materiał do wymaganego procesu, bardzo ważne jest uszczegółowienie wymagań i oczekiwanych efektów. Bez takiego podejścia można doprowadzić do uszkodzenia detali, zakleszczenia się kształtek, zbyt długiego i nieefektywnego prowadzenia procesu.
Pomagamy nieodpłatnie w doborze odpowiednich mediów, w tym płynów technologicznych (chemii wspomagającej).