Gratowarki wibracyjne, wibratory, bębny, wibro polerki – jak wybrać?

Gratowarki wibracyjne, wibratory, bębny, wibro polerki – jak wybrać?

Proces obróbki wibrościernej to jedna z niewielu sprawdzonych metod masowej obróbki części. Pozwala na jednoczesne szlifowanie wielu elementów w tym samym czasie. Oferuje ona dobry stopień wykończenia technicznego elementów, niejednokrotnie powtarzalny efekt, a w przypadku bardziej zaawansowanego procesu pozwala osiągać wysokie wymagania jakościowe. Jest to popularna i stosunkowo uniwersalna metoda obróbki wykańczającej powierzchni metali. Obróbka wibrościerna, zwana również trowalizacją, obróbką pojemnikową czy też przez wielu określana jako bębnowanie, skutecznie zastępuje pracownika (operatora) w nudnych i czasochłonnych pracach ręcznych. Jednocześnie pozwala skrócić czas obróbki manualnej i podnieść czystość ogólną wykańczanych części.

Gratowarki wibracyjne które realizują procesy rotofinishu, to urządzenia przemysłowe, mogące pracować w sposób ciągły pod dużym obciążeniem. Zapewniają właściwy ruch wsadu roboczego (kształtek, części oraz roztworu chemicznego) a tym samym oczekiwany efekt. Aby wytworzyć odpowiednie warunki dla obróbki wibracyjnej, dla mikroszlifowania na krawędziach styku elementów obrabianych i kształtek ściernych, należy odpowiednio dobrać:

  • amplitudę drgań
  • szybkość obrotu detali w czaszy
  • posuw wsadu. Są to składowe obróbki

Mają one bezpośredni wpływ na realizację procesu w wygładzarce wibracyjnej.

Gratowarki wibracyjne, wibratory, bębny, wibro polerki - jak wybrać? Vibromak

Sam dobór procesu obróbki wibrościernej wymaga określonego podejścia do sprawy. W związku z tym, że istnieje szereg różnych typów maszyn, np.:

Bardzo szeroki zakres dostępnych kształtek tworzywowych i kamieni ceramicznych, a także chemii wspomagającej, to w najlepszym przypadku należy wykonać testy obróbki wibracyjnej. Jeśli nie ma takiej możliwości, z pewnych powodów (niedostępność określonego typu bębna wibracyjnego czy kruszywa do wibratora), trzeba przeanalizować dany przypadek pod kątem określonego zadania technicznego. W związku z tym, że w maszynach wibracyjnych mamy do czynienia z wieloma różnymi ruchami wsadów:

  • muldowanie w bębnie wolnoobrotowym typu betoniarka
  • transport wsadu kilkukierunkowo lub jednokierunkowo przy udziale silników wibracyjnych w maszynach wibrościernych
  • ruch centryfugalny – odśrodkowowy w wirówkach szybkoobrotowych

To nie każdy z nich psuje do danego przypadku. Bardzo intensywny ruch będzie niewskazany dla detali delikatnych, a z kolei niewielkie wibracje jednokierunkowe nie pomogą w przypadku dużych gradów i zendry hutniczej.

Najpierw analiza potem decyzja, bo diabeł tkwi w szczegółach.

W wielkim uproszczeniu, aby wybrać określoną maszynę, należy spojrzeć globalnie na przekrój części lub jeśli jest to jeden detal to dopasować jego gabaryty oraz wymaganą ilość do określonej pojemności wibratora. Z pewnością maszyny 350l – 500l będą nadawać się do prac usługowych, modele o pojemnościach w okolicy 75 litrów do delikatniejszych obróbek, a maszyny 1000l i większe z sprawdzą się z sukcesem w przypadku seryjnie produkowanych detali (np. części samochodowych). Również biorąc pod uwagę ogólną geometrię elementów do obróbki bębnowej, trzeba się upewnić, że obrabiany detal będzie płynnie pracował w czaszy wibratora kołowego lub może będzie istniała konieczność zastosowania maszyny korytowej, gdyż długość nie pozwoli na swobodną obróbkę pod sitem. W sytuacjach gdy czas obróbki będzie kluczowy i będziemy chcieli skrócić czas cyklu, dobrym rozwiązaniem może być wybór maszyn odśrodkowych.

Gratowarki wibracyjne, wibratory, bębny, wibro polerki, realizują procesy wydajnie i ekonomicznie.

Gratowarki wibracyjne, wibratory, bębny, wibro polerki - jak wybrać? Vibromak

Jednakże nie ma uniwersalnej metody doboru maszyn do obróbki wibrościernej. Każdy przypadek firmy chcącej obrabiać elementy wibracyjnie jest inny. Parametry podlegające analizie są opisane między innymi przez:

  • wielkość elementów,
  • rodzaj materiału,
  • geometrie,
  • promienie,
  • otwory,
  • wielkość gradów,
  • ciężar jednostkowy,
  • odporność na uderzenia,
  • zabrudzenia,
  • występowanie tlenków,
  • podatność na korozję,
  • określona chropowatości powierzchni, itp.

Zbierając to wszytko w całość dopiero wtedy można zawęzić krąg poszukiwań do odpowiedniej maszyny. Dlatego też, decyzja odnośnie wyboru odpowiedniego wibratora nie jest prostym zadaniem, a niewłaściwa może skutkować w produkcji uszkodzeniami wyłożenia PU, zniszczeniem części, silnika czy też niepoprawnie działającą separacją i późniejszymi problemami podczas kontroli jakości. Warto jest, więc powierzyć zadanie doboru wykwalifikowanym w obróbce wibracyjnej specjalistom Vibromak z branży. Takie podejście zapewni bezpieczeństwo procesu i bezawaryjne, bez przestojów działanie wibro polerki przez lata.

Udostępnij