Czym zastąpić kształtki ścierne?

Czym zastąpić kształtki ścierne?

Obróbka wibrościerna jest procesem, który polega na masowym szlifowaniu detali w bębnie wibracyjnym lub w wannie wibracyjnej. Maszyna taka posiada silniki wibracyjne i wytwarza specyficzny rodzaj ruchu. Ruch ten trafia na pracujący w bębnie wsad. Wsad składa się z detali i z kształtek, ceramicznych lub tworzywowych, w odpowiednich proporcjach. Całość obraca się i posuwa w kierunku narzuconym przez silniki wibracyjne. W trakcie takiej pracy, następuje proces szlifowania. Na wszystkie wystające elementy detali działa tzw. mikro szlifowanie. W trakcie takiej obróbki detale uzyskują określone parametry. Mogą to być promienie, może to być chropowatość, może to być określona czystości powierzchni detalu obrabianego. Proces ten, nie może istnieć tak naprawdę bez użycia wypełniacza, jakim są kształtki ścierne.

Oczywiście są procesy, które dopuszczają możliwość obróbki detalu o detal. Jednak są to procesy niezbyt wymagające z punktu widzenia zadania technicznego. Dlatego też, w ich przypadku można pominąć stosowanie kształtek. Dzieje się to jednak niezwykle rzadko.

Mówiąc o zastępowaniu kształtek ściernych można wziąć pod uwagę, zastąpienie kształtek ceramicznych kształtkami żywicznymi. Taka zamiana oczywiście ma sens w przypadku gdy proces obróbki wymaga delikatniejszego traktowania. W takim przypadku kształtki żywiczna sprawdza się dużo lepiej. Oczywiście w drugą stronę można wykonać podobny manewr, otóż chcąc przyspieszyć proces możemy oczywiście zastosować kształtki ścierne ceramiczne.

Kształtki ceramiczne i żywiczne, można stosować zamiennie pod pewnymi warunkami.

Jednakże bardzo często dzieje się tak, że z góry narzucony materiał ścierny musi być stale wykorzystywany w produkcji. Niewielka zmiana może mieć bardzo negatywny wpływ i konsekwencje na późniejsze procesy. Zmiana kształtek, zastąpienie jednych drugimi musi być odpowiednio przemyślana i skonsultowana, gdyż z punktu widzenia zakładu produkcyjnego niewłaściwie poprowadzona produkcja może mieć negatywne konsekwencje chociażby w postaci reklamacji zamówienia.

Czym zastąpić kształtki ścierne?

To pytanie, które zwykle pozostaje bez odpowiedzi. Jeśli jednak nie występują problemy w obrębie danej technologii obróbki to zazwyczaj niema podstaw do takich zmian. Chyba, że potrzeba wynika z wprowadzania usprawnień.

Udostępnij