Technologia obróbki wibrościernej co daje?

Technologia obróbki wibrościernej kryje pod swoim pojęciem szereg maszyn i procesów do wykańczania powierzchniowego elementów. Jest ekonomiczną i efektywną metodą obróbki masowej elementów. Zmniejsza znacząco koszty ręcznego czy mechanicznego gratowania (np. bezpośrednio na obrabiarce CNC, szlifowania, śrutowania , rozwiercania czy fazowania). Obróbka wibrościerna odbywa się w urządzeniach zwanych wibratorami (np. wygładzarki kołowe czy wibratory korytowe). A obróbce poddawana jest cała bryła umieszczanych w nich elementów.

Wibratory lub też oczyszczarki wibracyjne to w uproszczeniu specjalnie przygotowane pojemniki robocze osadzone na systemie sprężyn. W zależności od konfiguracji mogą bardziej lub mniej automatyzować proces np. wyładunku czy załadunku elementów i kształtek. Kinematyka pracy narzędzi (kształtek ceramicznych lub mediów żywicznych) oraz części (elementy metalowe, drewanianie czy plastikowe pod druku 3D) powoduje wzajemne ocieranie się na skutek amplitudy drgań. Proces ten przy wsparciu odpowiedniej chemii pozwala uzyskiwać określone rezultaty obróbki, w tym odtłuszczania, gratowania czy wygładzania powierzchni.

Podstawą bezawaryjnej pracy są przemysłowe maszyny do obróbki wibrościernej do pracy pod ciągłym obciążeniem.

Celem obróbki wibrościernej jest zazwyczaj chęć osiągnięcia pewnych korzyści. W tym przypadku możemy mówić o redukcji czasu i kosztów obróbki wykańczającej elementów. Sprawdza się skutecznie tam, gdzie żmudne i powtarzalne, realizowane przez kilka godzin dziennie procesy manualne, nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału pracownika. Implementacja tej technologii daje możliwość otrzymywania elementów powtarzalnych, bez czynnika błędu manualnych wykończeń. Odpowiednio wdrożona technologia obróbki wibrościernej, poprzedzona analizą zadania technicznego i próbami skutecznie zabezpiecza możliwości produkcyjne firm.

Na skutek inwestycji w maszyny do obróbki wibrościernej, zakłady z różnych branż mogą zapewnić sobie korzyści zależne od aktualnych potrzeb. Mowa tu o różnych sposobach obróbki i wykańczania elementów. Do najpopularniejszych procesów które zapewniają bębny wibracyjne należą:

  • gratowanie części (po cięciu laserem, wykrawanych, ciętych, frezowanych, toczonych, odlewanych, tłoczonych, itp.)
  • gładzenie (uzyskiwanie jednorodnych powierzchni pod zadane Ra, ujednolicanie pwoeirzchni cześci pod druku 3D metali i tworzyw sztucznych)
  • szlifowanie (nadawanie jednorodnego wyglądu, w tym przygotowanie powierzchni pod malowanie, anodowanie czy też chromowanie)
  • polerowanie (tradycyjnie przy użyciu kształtek porcelanowych ale i również naciskowe jak i w mediach z granulatów naturalnych pod bardzo niskie Ra)
  • odtłuszczanie (tyczy się głównie elementów produkowanych przy asyście chłodziw, olejów głębokiego tłoczenia, itp.)
  • czyszczenie (które zapewnia usunięcie rdzy, czy też warstw tlenków po procesach hartowania czy z blach gorącowalcowanych).

Niejednokrotnie wyżej wymienione procesy odbywają się symultanicznie. Co powoduje, poprawę efektywności produkcyjnej w szerszym zakresie. Technologia obróbki wibrościernej to złożona struktura technologiczna obejmująca swoim zakresem nie tylko dobór odpowiedniego urządzenia, ale jego wyposażenia (płynna regulacja obrotów, systemy dozowania, suszenie, separacja, zarządzanie wodą technologiczną, spłukiwania, załadunku). Wymaga szerokiego spojrzenia na aktualny proces i skrupulatną analizę przyszłych potrzeb, które ma zrealizować.

Nie masz pewności jak wdrożyć obróbkę wibrościerną w swojej firmie? Skontaktuj się z nami! Oferowana przez naszą firmę technologia Vibromak umożliwia pełne wykorzystanie know-how do Twoich potrzeb.

Udostępnij