Skuteczne systemy odpylania są kluczową kwestią w produkcji elektroniki. Ich zadaniem jest redukcja szkodliwych pyłów i oparów, które mogą zagrażać zdrowiu pracowników. Rozwój technologiczny sprawia, że zapotrzebowanie na zaawansowane systemy ekstrakcji pyłów i oparów nieustannie rośnie.
Polski przemysł elektroniczny, znacząco wpływający na gospodarkę, osiągnął w 2024 roku wartość rynkową na poziomie około 44 miliardów złotych, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (30 mld). Z kolei zatrudnienie w sektorze produkującym wyroby komputerowe, elektroniczne i optyczne wyniosło około 62,5 tysiąca osób.
Wzrost zapotrzebowania na elektronikę napędzają chociażby branże takie jak telekomunikacja, opieka zdrowotna oraz motoryzacja, które z kolei są wspierane przez technologie takie jak sieci 5G, Internet Reczy (IoT), sztuczna inteligencja oraz robotyzacja.
Urządzenia elektroniczne znajdziemy w opiece zdrowotnej – do diagnozowania, monitorowania i leczenia pacjentów oraz dostarczania dokumentacji medycznej. W sektorze motoryzacyjnym wzrost liczby pojazdów elektrycznych i rozwój pojazdów autonomicznych zwiększa popyt w branży elektronicznej.
Jakie więc zagrożenia niesie produkcja elektroniki, o których warto wspomnieć w kontekście BHP i zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy w tym sektorze przemysłu?
Ryzyka zdrowotne dla pracowników
Procesy produkcyjne, charakterystyczne dla wytwarzania elektroniki i wszelkich podzespołów elektronicznych, takie jak lutowanie, spawanie czy cięcie laserowe, mogą generować opary szkodliwych substancji. Mowa tu np. o substancjach takich jak beryl czy ołów, które przy długotrwałej ekspozycji powodują poważne problemy zdrowotne, w tym raka i choroby układu oddechowego.
Produkcja z kolei płytek drukowanych może powodować powstawanie toksycznych oparów, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, formaldehyd, aceton i węglowodory. Wdychane opary są bardzo niebezpieczne i mogą powodować astmę i inne choroby układu oddechowego.
Opary mogą również zawierać dym, brud, kurz i sadzę, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym raka i alergii. Cząsteczki mogą osadzać się na urządzeniach, meblach, wykładzinach itd. Jeśli w porę nie zostaną usunięte, pracownicy będą ciągle narażeni na wdychanie zanieczyszczeń.
Uszkodzenie sprzętu i straty finansowe
Pyły i opary mogą również negatywnie wpływać na jakość i funkcjonowanie produkowanych komponentów elektronicznych. Gdy gromadzi się kurz, może on generować większe ciepło, uszkadzając obwody elektroniczne i zmniejszając w rezultacie ich funkcjonalność i niezawodność. Podobnie, cząstki stałe i kurz mogą również wpływać na wydajność sprzętu produkcyjnego i w rezultacie skracać jego żywotność. To z kolei prowadzi do kosztownych napraw lub konieczności częstszej wymiany maszyn.
Podsumowując, dobre systemy ekstrakcji i pomieszczenia czyste, czyli te, które są wolne od zanieczyszczeń, także tych atmosferycznych, są niezwykle ważne w produkcji komponentów sprzętu elektronicznego.
Korzyści z systemów ekstrakcji i oczyszczania powietrza
Zarządzanie jakością powietrza w produkcji elektroniki minimalizuje ryzyko chorób przemysłowych i uszkodzeń sprzętu. Efektywny system ekstrakcji jest kluczowy dla utrzymania czystego i bezpiecznego środowiska pracy. Systemy te nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale także chronią zdrowie pracowników i zwiększają efektywność pracy. Jest to istotne w wysoce specjalistycznej branży jaką jest produkcja elektroniki małoseryjnej i jednostkowej.
W BM-TECH oferujemy niezawodne systemy odciągowe AirBench, które można dostosować do specyficznych potrzeb każdego zakładu produkcyjnego, w tym produkcji elektroniki. Sprawdź stoły odciągowe AirBench, które odsysają pył, dymy i szkodliwe opary. Na poniższym video zobacz, jak pracuje nasz stół odciągowy usuwając opary lutownicze:
Kolejna propozycja to kompaktowe i mobilne stacje oczyszczania powietrza AirBench MF, które skutecznie eliminują z otoczenia zanieczyszczenia, również te bardzo drobne, pochodzenia atmosferycznego. Stacje można ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia produkcyjnego lub też zamontować na ścianie – model AirBench MF600. Sprawdzają się również bardzo dobrze w pomieszczeniach typu clean room.
Na koniec warto wspomnieć o oferowanych przez nas wieżach filtracyjnych, które są dobrym rozwiązaniem dla większych przestrzeni przemysłowych. Każdy z tych produktów oferuje specyficzne korzyści, które mogą być kluczowe dla różnych etapów procesu produkcyjnego.