Na czym polega szkiełkowanie?

Na czym polega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie to proces mechanicznego traktowania powierzchni przedmiotu rozpędzonym strumieniem ścierniwa szklanego. Proces szkiełkowania nadaje się do różnych materiałów, takich jak metale, tworzywa sztuczne, drewno czy szkło. Przeprowadza się go zwykle w ręcznej kabinie do piaskowania.

W wyniku szkiełkowania powierzchnia przedmiotu nabiera nowych właściwości, takich jak lepsza przyczepność do lakierów, farb i powłok ochronnych. Ponadto zyskuje zwiększoną odporność na ścieranie, poprawę estetyki lub zmniejszenie odblasków. Ponadto proces szkiełkowania pozwala pozbyć się niewielkich gradów, oczyścić detale pod druku 3d czy też nadać odpowiednią wartość chropowatości powierzchni. Proces szkiełkowania jest zwykle też stosowany po obróbce mechanicznej powierzchni, takiej jak szlifowanie lub toczenie, a przed nakładaniem powłok ochronnych lub dekoracyjnych. Szkiełkowanie sprawdza się bardzo dobrze przy ujednolicaniu powierzchni (np. aluminium po frezowaniu).

Szkiełkowanie jest bezpieczniejsze od klasycznego piaskowania.

Proces szkiełkowania odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia jakim są mikrokulki szklane. Te małe, neutralne chemicznie kuleczki, mają dużą prędkość nadaną przez strumień powietrza i z dużą siłą uderzają w obrabianą powierzchnię. Proces ten wykonuje się w kabinach zwanych śrutownicami lub piaskarkami. Rozmiar kulek (gradacja) dodaje elastyczności w przypadku wymagań dla konkretnego zastosowania. Ponadto szkiełkowanie jest bezpieczniejsze dla operatora z uwagi na brak wolnej krzemionki, która przy klasycznym piaskowaniu kwarcem (piaskiem) zagraża zdrowiu operatora.

Udostępnij