Kształtki do bębnowania a kształtki do gradowania – jaka jest różnica?

Kształtki do bębnowania a kształtki do gradowania – jaka jest różnica?

Bębnowanie i gradowanie wibracyjne to dwa bliskie sobie z pozoru procesy. Ich celem jest osiągnięcie podobnego efektu na krawędziach części metalowych. Mają oczywiście w pierwszej kolejności za zadanie usunąć ostre krawędzie oraz usunąć zadziory, a przy okazji też bardzo często zniwelować zendrę czy też wyszlifować ślady po spawaniu. Zazwyczaj oba procesy realizuje ta sama kształtka ceramiczna. Jednakże, aby dobrze poprowadzić oba procesy kształtki ścierne do bębnowania i gradowania wibracyjnego muszą nosić pewne cechy, aby skutecznie realizowały swoje zadanie.

W przypadku bębnowania niewiele jest potrzebne, otóż wystarczy maszyna w typie betoniarki. Może mieć wyłożenie gumowane, może być także szczelna jeśli będziemy dodawać do procesu wodę. Taki proces nie potrzebuje specjalistycznych kształtek, wystarczą do tego zadania proste trójkąty. Jednakże w tym przypadku należy wziąć pod uwagę kinematykę ruchu wsadu, który niestety jest nieubłagany w stosunku do trwałości takiej kształtki i efektów młotkowania wsadu roboczego. To dodatkowo potęguje też ciężar samych części.

Obróbka wibrościerna skutecznie zastępuje ręczne gratowanie.

W przypadku gradowania wibracyjnego jest już delikatniej. W tym przypadku zazwyczaj również potrzebujemy sięgnąć po kształtkę ścierną ceramiczną. Z kolei od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać i jak szybko ma być wykonane zadanie zależy dobór jej odpowiedniego kształtu i ścierności. Sprawa byłaby prosta gdyby chodziło zwykle o jeden rodzaj detali. Wszystko się natomiast komplikuje, jeśli chodzi o różnorodność sposobów powstawania. Części mogą pochodzić z wycinania, wykrawania, prasowania, kucia czy odlewania. A to powoduje, że stajemy przed wyzwaniem doboru właściwego ścerniwa do wygładzarki. Ważne jest w tym przypadku pewne doświadczenie technologiczne i właściwa wiedza z zakresu obróbki wibrościernej.

Kształtki do bębnowania a kształtki do gradowania - jaka jest różnica?
Powierzchnia detalu po zgrubnej obróbce w kształtce ceramicznej w wibratorze kołowym Vibromak z separacją.

Podsumowując, oba procesy z pewnością dobrze zrealizuje zwykle średniej wielkości trójkąt, średniej klasy ścierności, ceramiczny prosty lub pochyły. Jeśli jednak mamy większe oczekiwania co do efektów końcowych, a parametry wejściowe detalu (np. zaolejenie) nie pozwalają nam wrzucić wszystkiego do bębna obrotowego, to znaczy że trzeba sięgnąć po bardziej wyrafinowane klasy ścierności i nieoczywiste kształty kamieni do wibratora. Należy pamiętać, że koniecznym w przypadku obróbki w bębnach wibracyjnych jest także stosowanie odpowiednich płynów wspomagających.

W BM-TECH pomagamy nieodpłatnie w doborze kształtek CIMA i chemii procesowej VIBROMAK.

Udostępnij