Kształtki ścierne to najpopularniejszy materiał stosowany do obróbki wibrościernej. Z powodzeniem radzą sobie zarówno z elementami ze stali zwykłych, stopowowych oraz z metali nieżelaznych. Zapewniają szybką i powtarzalną obróbkę. Szereg wymiarów i klas ścierności pozwala na dobranie kamieni do oczekiwanych efektów obróbki pojemnikowej. Takie kształtki mogą pracować zarówno z maszynami wibrościernymi, bębnami obrotowymi czy wygładzarkami rotacyjnymi. Łatwo się separują i posiadają stosunkowo dobry stosunek zużywalności do czasu obróbki.
Aby jednak materiał służył odpowiednio długo i efektywnie należy dbać o jego dobrą kondycję. Należy zapewnić:
- Czystość – należy zapewnić im regularne płukanie, doczyszczanie. Stosować odpowiednie środki czyszczące/proszki. Ma to duże znaczenie dla efektywności mikroskrawania, przy np. zabrudzeniach powodowanych przez półprodukty wykonane z aluminium.
- Rozmiar – należy unikać kruszenia kształtek, co wynika z np. źle dobranej wielkości kształtek w stosunku do elementów obrabianych.
- Ilość – litraż kształtek zasypanych do maszyny i jego niewłaściwy stosunek do zasypu częściami do obróbki wpływa na np. zbyt szybkie zużycie elementów lub pracę „na pusto”.
- Jakość – dobrej jakości produkt zawsze posłuży dłużej, będzie mniej nacechowany śladami niewłaściwie prowadzonej produkcji, co tym samym przekłada się na ogólne zadowolenie z wybranego narzędzia, w tym przypadku kształtki.
Odpowiednie prowadzenie procesu zapewni szkolenie z obsługi maszyn jak i technologii obróbki wibrościernej. Zagwarantuje to, że narzędzia oraz stosowana chemia będą ze sobą powiązane w synergiczną całość. Finalny proces obróbki będzie optymalnie zestrojony z narzędziami, w tym przypadku kształtkami, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego przepływu wody, należytego stężenia i właściwego płynu wspomagającego proces, efekty obróbki i żywotność kształtek pozostaną niezachwiane.